ZDOBYWCA BERLINA
Urodził się w 1925 r. Jako małoletni został deportowany z rodziną do Kazachstanu, gdzie przebywał przez trzy lata. Ojciec, policjant, zginął w Katyniu.
Wspominał: w nocy z 31 sierpnia na 1 września pełniłem jako harcerz dyżur, pilnując zaciemnienia. Po powrocie do domu położyłem się spać. Mama rano powiedziała mi, że jest wojna. Wychowanie patriotyczne i propaganda sprawiły, że byliśmy przekonani iż na Boże Narodzenie będziemy w Berlinie. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z różnicy potencjałów militarnych.
Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w maju 1943 r., w Sielcach nad Oką, gdzie po złożeniu przysięgi wojskowej został skierowany do służby w 1 baterii 5 Brygady Artylerii Ciężkiej, w której służył do końca działań wojennych.
Brygada, wyposażona w 152 mm armatohaubice, była jednostką do zadań specjalnych, dyspozycyjną, używaną często do działań poza 1 AWP, np. do wsparcia radzieckich jednostek przełamania. Tak było w czasie forsowania Dniepru i walk na Ukrainie, gdzie Brygada w czasie bojów nad Turią przeszła swój chrzest bojowy.
Por. Kosidło uczestniczył w ciężkich walkach toczonych przez Brygadę w czasie forsowania Wisły pod Dęblinem i Puławami, w operacji pomorskiej, w walkach o Kołobrzeg.
Ważną rolę odegrały baterie Brygady w operacji berlińskiej 1 Frontu Białoruskiego, uczestnicząc wraz z 1 DP w szturmie Berlina.
Po demobilizacji, w 1946 r., por. Kosidło przez 26 lat pracował w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, poświęcając się także pracy społecznej na rzecz środowiska kombatanckiego. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Kombatantów Województwa Opolskiego, był prezesem ZW ZKRPiBWP w Opolu.
W grudniu 2019 r., podczas sesji Sejmiku Województwa, por. Kosidło otrzymał uroczyście nadany tytuł „Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego”.
Spoczął na cmentarzu komunalnym w Opolu przy ul. Wrocławskiej żegnany przez rodzinę i najbliższych przyjaciół
I. Ch.