WARSZAWA – BATALIONY CHŁOPSKIE
Organizatorem obchodów rocznicowych był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Uroczystość była okazją do uczczenia pamięci i oddania hołdu zarówno żołnierzom BCh, jak i kobietom z Ludowego Związku Kobiet, które prowadziły służbę sanitarną, kolportaż wydawnictw i obsługiwały sieć łączności.
Pod Pomnik Batalionów Chłopskich przybyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i szkół. Oprócz organizatorów – Lecha Parella, szefa UdSKiOR, oraz płk. Zbigniewa Zaborowskiego, prezesa Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy BCh, przybyli dostojni goście, a wśród nich: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, minister rozwoju i technologii Polski Krzysztof Paszyk, minister rolnictwa Czesław Siekierski, wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska, szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, córka generała Franciszka Kamińskiego Zofia Kamińska, przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP z prezesem płk. Czesławem Lewandowskim na czele, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Elżbieta Kazubska, przewodniczący Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Mazowieckim płk Leonard Kapiszewski, pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego Zbigniew Czaplicki, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Janusz Gmitruk.
Uroczystość rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego, po czym głos zabrał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił on ogromną rolę ruchu ludowego w walce z okupantem oraz przypomniał tragiczne wydarzenia na Wołyniu i postać emisariusza BCh, poety Zygmunta Rumla bestialsko zamordowanego przez banderowców. Z kolei minister Lech Parell, mówiąc o dokonaniach BCh, zaznaczył, że ich siłą było przede wszystkim szerokie i solidarne poparcie mieszkańców wsi, którego okupant nie zdołał złamać, stosując nawet najbardziej wymyślne represje.
Po modlitwie ekumenicznej, st. szer. Jakub Szczypczyk odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Przybyłe delegacje złożyły przy pomniku wieńce i wiązanki kwiatów.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie pod pomnikiem żołnierzy BCh oraz na grobie Komendanta Głównego BCh gen. dyw. Franciszka Kamińskiego złożono kwiaty i zapalono znicze. Przy grobie generała płk Zbigniew Zaborowski przedstawił jego sylwetkę oraz mówił o jego zasługach przy organizacji i rozwoju BCh, jak również o podejściu do żołnierzy, kiedy po wojnie, po wyjściu z ubeckiego więzienia, odwiedzał miejsca walk stoczonych przez BCh i starał się o upamiętnienie poległych podkomendnych, co do dzisiaj budzi podziw i szacunek.
E. Sadzyńska
Fot.: Krzysztof Orzechowski