SZABLA DLA PŁK. TADEUSZA FABERA

W spotkaniu urodzinowym uczestniczyli: córka Jubilata, Barbara, z mężem i synem, Sebastian Tałaj – wiceprezydent Koszalina, przedstawiciele Urzędu Miasta Borne Sulinowo, Katarzyna Bassel – kierowniczka USC w Koszalinie, dyrekcja Domu Seniora „Residence”, mjr Grzegorz Torbiński – prezes Zarządu Koła ZKRPiBWP w Koszalinie, płk Dariusz Sienkiewicz, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciel Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”. 

Dostojny Jubilat otrzymał listy gratulacyjne – od premiera Donalda Tuska, władz samorządowych, organizacji społecznych i kombatanckich. Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj napisał na portalu społecznościowym: Panie Pułkowniku – dziękujemy za świadectwo Pana życia, za miłość do Polski i do Koszalina. To zaszczyt móc świętować z Panem tak wyjątkowy dzień.

Zarząd Główny ZKRPiBWP uhonorował płk. Tadeusza Fabera pamiątkową szablą oficerską. Na wniosek Koła ZKRPIBWP w Koszalinie pułkownik został odznaczony Krzyżem Pamiątkowym 2 Armii Wojska Polskiego, ustanowionym z okazji 80. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. 

Tadeusz Faber urodził się 3 września 1925 r. w Złoczowie, w województwie tarnopolskim. Po ukończeniu szkoły powszechnej, w 1938 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Złoczowie.
13 sierpnia 1944 r. rozpoczął służbę wojskową w  7 Dywizji Piechoty 2 AWP. Otrzymał przydział do batalionu szkolnego, a następnie służył w ochronie sztabu dywizji. Brał udział w forsowaniu Nysy Łużyckiej, bitwie pod Budziszynem, a szlak bojowy zakończył w rejonie Mielnika, 30 km od Pragi. W sierpniu 1945 r. został skierowany do Szkoły Oficerskiej w Krakowie, a po jej ukończeniu i promocji na pierwszy stopień oficerski – do  39 Pułku Piechoty 12 Dywizji Piechoty.
W 1952 r. został komendantem wojewódzkim organizacji Służba Polsce w Koszalinie.  W 1955 r. objął stanowisko szefa szkolenia Ligi Obrony Kraju w Koszalinie. W listopadzie 1983 r. zakończył wojskową służbę zawodową, przechodząc w stan spoczynku, w stopniu pułkownika. Pozostał jednak w koszalińskim garnizonie, angażując się w działalność społeczną, w strukturach ZKRPiBWP, ZBŻZ, ZŻWP, LOK i Związku Piłsudczyków RP. Zajmował się również popularyzacją sportu – kierował na ziemi koszalińskiej strukturami Ludowych Zespołów Sportowych.  
Za służbę wojskową i działalność społeczną był wielokrotnie wyróżniany, m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, medalem „Za Odrę, Nysę, Bałtyk”, Medalem „Za udział w walkach o Berlin”, dwukrotnie Odznaką za zasługi dla woj. koszalińskiego, Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa, Odznaką „Za Zasługi dla ZKRPiBWP”.

Łukasz Suchanowski
Fot.: UM w Koszalinie, archiwum prywatne płk. Fabera

Podobne wpisy

  • CZY POLSKA PRZETRWA?

    Jestem zawiedziony. To nie jest Polska, o jaką walczyłem. Jestem zawiedziony, że doprowadzono i dopuszczono do podziału naszego narodu. Tego chyba się już nie uda skleić. Ludzie odnoszą się do siebie ze straszną nienawiścią tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. Nie ma pola do dyskusji. Jesteś z nami albo przeciwko nam – mówi Wirtualnej Polsce Czesław Lewandowski, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

  • 82. ROCZNICA AKCJI „KUTSCHERA”

    Delegacja Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP – wiceprezes Krzysztof Rinas, sekretarz generalna Elżbieta Sadzyńska i skarbnik Józef Maliński – wzięła udział w uroczystościach 82. rocznicy Akcji „Kutschera” – udanego zamachu na dowódcę SS i hitlerowskiej, niemieckiej, okupacyjnej Policji Dystryktu Warszawskiego, Franza Kutscherę, nazywanego „katem Warszawy”.

  • STUDZIANKI

    Po nieudanym forsowaniu Wisły pod Dęblinem i Puławami w sierpniu 1944 roku, połączonym siłom polsko-radzieckim udało się uchwycić przyczółek na lewym brzegu Wisły w okolicach wsi Ryczywół i Mniszew. O utrzymanie tego przyczółka, od 9 do 16 sierpnia, trwały krwawe walki.