• TREBLINKA

    Obóz Zagłady Treblinka II wybudowany został przez Niemców w połowie 1942 r. obok istniejącego w pobliżu karnego obozu pracy. Powstał w ramach „Akcji Reinhard”, mającej na celu fizyczną likwidację ludności żydowskiej. Przywożono tu głównie Żydów z okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, a także Niemiec i Austrii. Trafiali tu również Romowie i Sinti.

  • STULATKA Z OBORNIK

    100. urodziny obchodziła 29 czerwca Czesława Traczyk, członkini Koła ZKRPiBWP w Obornikach. Z tej okazji Jubilatkę odwiedzili: starosta powiatu obornickiego Zofia Kotecka, burmistrz Obornik Tomasz Szrama, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz, przedstawiciele Koła z prezes Marią Święcichowską na czele, a także gość specjalny – wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc.

  • POŻEGNANIE PŁK. KOLEŚNICKIEGO

    Świecka ceremonia pogrzebowa odbyła się 23 lipca 2025 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Mistrz ceremonii pogrzebowej przypomniał zebranym drogę życiową płk. Józefa Koleśnickiego, i tę rodzinną i tę zawodową. W imieniu braci kombatanckiej Kolegę Józefa pożegnał prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Czesław Lewandowski.

  • RĄBLÓW – UPAMIĘTNIENIE BITWY

    W miarę przesuwania się frontu wschodniego na przełomie wiosny i lata 1944 r., na Lubelszczyźnie nasiliły się akcje podejmowane przez partyzantów, mające na celu utrudnianie wojskom niemieckim dowozu żywności, broni i innego sprzętu koniecznego do dalszego prowadzenia działań wojennych. Transporty przewożone były głównie koleją i to na nią nastawione były liczne akcje dywersyjne.