STULATKA Z OBORNIK

Czesława Traczyk urodziła się w 1925 r. w Sierakówku.
Przez większość życia prowadziła wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Podczas II wojny światowej pomagała partyzantom, była więziona, m.in. w obozie w Żabikowie. Jest matką trójki dzieci, babcią czworga wnucząt i prababcią trójki prawnucząt.
Do ZKRPiBWP w Obornikach wstąpiła w 1999 r. Pełniła funkcję skarbnika Koła, a następnie – przez trzy kolejne kadencje – członka  Komisji Rewizyjnej.

Wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczyła Jubilatce medal „Pro Patria” oraz przekazała życzenia od premiera Donalda Tuska, który przesłał Jubilatce list gratulacyjny.

Urszula Bąk

Podobne wpisy

  • STUDZIANKI

    W sierpniu 1944 r. wieś Studzianki stała się miejscem ośmiodniowej bitwy o utrzymanie przyczółka warecko-maguszewskiego. Walczyły tutaj niemieckie jednostki pancerne z radziecką 8 Gwardyjską Armią i podporządkowaną jej polską 1 Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte. 1 BPanc, dowodzona przez płk. Jana Mierzycana, skierowana została na front latem 1944 r. i liczyła ok. 2200 żołnierzy oraz 71 czołgów T-34 i 15 lekkich czołgów T-70.

  • WARSZAWA – DZIEŃ WETERANA

    Delegacja Zarządu Głównego ZKRPiBWP – prezes Czesław Lewandowski, wiceprezes Krzysztof Rinas, sekretarz generalna Elżbieta Sadzyńska, skarbnik Józef Maliński – wzięła udział w obchodach Dnia Weterana i 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

  • WARSZAWA – BATALIONY CHŁOPSKIE

    8 października obchodziliśmy Dzień Żołnierzy Batalionów Chłopskich – konspiracyjnej organizacji zbrojnej polskiego ruchu ludowego w czasie II wojny światowej. Organizacja miała za zadanie obronę polskiej wsi przed niemieckim terrorem i tak jak mówią słowa przysięgi: walczyć z najeźdźcą o przywrócenie całkowitej wolności narodu polskiego i niepodległości państwowej Polski. Działała od sierpnia 1940 r., początkowo jako „Straż Chłopska”, a od wiosny 1941 jako „Bataliony Chłopskie”. Liczyła ok. 170 tysięcy żołnierzy, a jej Komendantem Głównym został Franciszek Kamiński.