SZABLA DLA PŁK. TADEUSZA FABERA

W spotkaniu urodzinowym uczestniczyli: córka Jubilata, Barbara, z mężem i synem, Sebastian Tałaj – wiceprezydent Koszalina, przedstawiciele Urzędu Miasta Borne Sulinowo, Katarzyna Bassel – kierowniczka USC w Koszalinie, dyrekcja Domu Seniora „Residence”, mjr Grzegorz Torbiński – prezes Zarządu Koła ZKRPiBWP w Koszalinie, płk Dariusz Sienkiewicz, delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiciel Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”. 

Dostojny Jubilat otrzymał listy gratulacyjne – od premiera Donalda Tuska, władz samorządowych, organizacji społecznych i kombatanckich. Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj napisał na portalu społecznościowym: Panie Pułkowniku – dziękujemy za świadectwo Pana życia, za miłość do Polski i do Koszalina. To zaszczyt móc świętować z Panem tak wyjątkowy dzień.

Zarząd Główny ZKRPiBWP uhonorował płk. Tadeusza Fabera pamiątkową szablą oficerską. Na wniosek Koła ZKRPIBWP w Koszalinie pułkownik został odznaczony Krzyżem Pamiątkowym 2 Armii Wojska Polskiego, ustanowionym z okazji 80. Rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. 

Tadeusz Faber urodził się 3 września 1925 r. w Złoczowie, w województwie tarnopolskim. Po ukończeniu szkoły powszechnej, w 1938 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Złoczowie.
13 sierpnia 1944 r. rozpoczął służbę wojskową w  7 Dywizji Piechoty 2 AWP. Otrzymał przydział do batalionu szkolnego, a następnie służył w ochronie sztabu dywizji. Brał udział w forsowaniu Nysy Łużyckiej, bitwie pod Budziszynem, a szlak bojowy zakończył w rejonie Mielnika, 30 km od Pragi. W sierpniu 1945 r. został skierowany do Szkoły Oficerskiej w Krakowie, a po jej ukończeniu i promocji na pierwszy stopień oficerski – do  39 Pułku Piechoty 12 Dywizji Piechoty.
W 1952 r. został komendantem wojewódzkim organizacji Służba Polsce w Koszalinie.  W 1955 r. objął stanowisko szefa szkolenia Ligi Obrony Kraju w Koszalinie. W listopadzie 1983 r. zakończył wojskową służbę zawodową, przechodząc w stan spoczynku, w stopniu pułkownika. Pozostał jednak w koszalińskim garnizonie, angażując się w działalność społeczną, w strukturach ZKRPiBWP, ZBŻZ, ZŻWP, LOK i Związku Piłsudczyków RP. Zajmował się również popularyzacją sportu – kierował na ziemi koszalińskiej strukturami Ludowych Zespołów Sportowych.  
Za służbę wojskową i działalność społeczną był wielokrotnie wyróżniany, m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945, medalem „Za Odrę, Nysę, Bałtyk”, Medalem „Za udział w walkach o Berlin”, dwukrotnie Odznaką za zasługi dla woj. koszalińskiego, Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa, Odznaką „Za Zasługi dla ZKRPiBWP”.

Łukasz Suchanowski
Fot.: UM w Koszalinie, archiwum prywatne płk. Fabera

Podobne wpisy

  • TREBLINKA

    14 czerwca, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, członkowie Zarządu Głównego ZKRPiBWP wzięli udział w uroczystościach w Muzeum Treblinka, dokumentującym historię dwóch niemieckich nazistowskich obozów: obozu pracy Treblinka I i obozu zagłady Treblinka II.

  • POŻEGNANIE PŁK. KOLEŚNICKIEGO

    Świecka ceremonia pogrzebowa odbyła się 23 lipca 2025 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Mistrz ceremonii pogrzebowej przypomniał zebranym drogę życiową płk. Józefa Koleśnickiego, i tę rodzinną i tę zawodową. W imieniu braci kombatanckiej Kolegę Józefa pożegnał prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Czesław Lewandowski.

  • PALMIRY 2024

    Zorganizowany już po raz 64. Centralny Zlot Młodzieży PTTK Palmiry to przede wszystkim lekcja historii, ale także odkrywanie przez uczestników piękna puszczańskiej przyrody i nawiązywanie nowych przyjaźni. Tegoroczny Zlot to hołd oddany ofiarom niemieckich represji, które spoczywają na palmirskim cmentarzu, jak również żołnierzom Powstania Warszawskiego i powstania w warszawskim getcie.

  • CENTRALNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

    W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego – brzmi preambuła ustawy z 9 stycznia 2025 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.