Z UMIARKOWANYM OPTYMIZMEM


19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach i zadanie wrogowi możliwie dużych strat. Wybrali śmierć z bronią w ręku niż perspektywę i tak nieuchronnej zagłady. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa kombatanci znowu zawitali do Jarosławca. To urokliwe nadmorskie kąpielisko położone na wybrzeżu słowińskim doceniane jest za piękne widoki i walory klimatyczne. Rygory sanitarne obowiązujące w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym „Arka” nie zakłóciły wypoczynku ani z rehabilitacji…
W ostatnim dniu czerwca br. odbyło się w Warszawie, opóźnione z powodu pandemii Covid-19, V plenarne posiedzenie Zarządu Głównego. Wzięli w nim również udział prezesi Zarządów Wojewódzkich i Okręgowych, nie będący członkami ZG. W obradach uczestniczyła członek Głównej Komisji Rewizyjnej Bernadetta Orłowska.
26 sierpnia na warszawskim Starym Mieście na Freta 16 – pod tablicą umieszczoną na parterze budynku, w którym znajduje się obecnie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, odbyła się uroczystość oddania hołdu ponad 100 ofiarom bombardowania sprzed 80. lat.
Z ogromnym żalem informujemy, że 17 lutego 2024 roku odszedł z naszych szeregów ppłk Henryk Czerkas, żołnierz, kombatant, wieloletni prezes Lubelskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i BWP – mądry, dobry, życzliwy i skromny człowiek.
31 lipca, w siedzibie Zarządu Głównego ZKRPiBWP odbył się wernisaż wystawy prac malarskich, przygotowanych przez uczestników zajęć Wolskiego Centrum Kultury, pod wspólnym tytułem „Powstanie Warszawskie – Pieśń Wolności“, o których pisaliśmy w tegorocznym sierpniowym numerze miesięcznika „Polsce Wierni”.