OSTATNIA DROGA WESTERPLATCZYKÓW
Po mszy św. w bazylice św. Brygidy, sprawowanej przez biskupa polowego WP Wiesława Lechowicza, kondukt z dziesięcioma trumnami, przykrytymi biało-czerwonymi flagami, wyruszył ulicami Gdańska na Westerplatte. Szczątki bohaterów odnaleziono w 2019 r.
Obrońcy Westerplatte od 1998 r., decyzją władz samorządowych są honorowymi obywatelami Miasta Gdańska.
Trumny z prochami dziesięciu poległych żołnierzy doczekały się godnego pochówku po 83. latach od niemieckiej napaści na Polskę. Z honorami wojskowymi pochowani zostali: mjr Henryk Sucharski, którego pierwszy pogrzeb odbył się w 1971 r. we Włoszech; za zgodą rodziny szczątki zostały ekshumowane i przeniesione do krypty w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, oraz: plut. Adolf Petzelt, kpr. Bronisław Perucki, kpr. Jan Gębura, st. strz. Władysław Okrasa (Okraszewski), leg. Józef Kita, st. leg. Zygmunt Zięba, st. leg. Ignacy Zatorski i dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.
W uroczystości uczestniczyły rodziny westerplatczyków, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą, a także władz miejskich i samorządowych.
W pogrzebie udział wzięli również działacze i członkowie Pomorskiego ZW ZKRPiBWP, przedstawiciele związków, stowarzyszeń, uczniowie szkół, noszących imię „Obrońców Westerplatte” i mieszkańcy Gdańska.
Zwracając się do zgromadzonych, prezydent Andrzej Duda powiedział: dla tych 9 żołnierzy to jest być może pierwszy katolicki pogrzeb, a z całą pewnością pierwszy uroczysty. Bo zostali pogrzebani wcześniej płytko w dole, nie w grobie… To miejsce odzyskuje wymiar taki, jaki powinien mieć dla polskiej historii, dla obrońców Westerplatte, dla następnych pokoleń. Polscy żołnierze…, którzy służą i będą służyli w Wojsku Polskim muszą wiedzieć, że… Polacy i Polska podnoszą się jak trawa, odnajdują swoich poległych i oddają im hołd. Choćby minęły dziesiątki lat, choćby miało to trwać długo.
Prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka przekazał flagi okrywające trumny bohaterów ich krewnym oraz prezesowi IPN i dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej. Oddano salwę honorową. Głowa państwa i minister złożyli pod betonowym krzyżem Virtuti Militari, stanowiącym centrum nowej nekropolii, wieniec od narodu.
Po uroczystościach pogrzebowych prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz napisała na swoim profilu FB: Obrońcy Westerplatte spoczęli dzisiaj w ziemi, której bohatersko bronili. Pożegnaliśmy dziesięciu Westerplatczyków, po latach ponownie zjednoczonych pod komendą majora Sucharskiego. W ostatniej drodze towarzyszyły im rodziny, którym składam wyrazy wdzięczności za pielęgnowanie pamięci o ich heroicznych przodkach .Wasi ojcowie i wasi dziadkowie bronili ojczyzny w głębokim poczuciu powinności, honoru oraz w imię wartości, w które wierzyli . Dziś są przykładem dla każdego z nas.
Wydarzenie było współorganizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, IPN oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Instytut Pamięci Narodowej. Budowę cmentarza dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowy cmentarz wojskowy na Westerplatte wzorowany jest na kształcie Orderu Wojennego Virtuti Militari. Znajduje się tu również krzyż przeniesiony ze starego cmentarzyka.
Lidia Kusz