ZIELONY BRZEG WISŁY
Nr 10 na liście w dzielnicy Praga Północ (nr ESOG 1919)
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Krzysztof Rinas
Koszt pomysłu
228 500 zł
Kategoria: dzielnicowy
Projekt ma na celu rewitalizację miejsca pamięci – Pomnika Kościuszkowców, związanego z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim, zlokalizowanego na brzegu Wisły w dzielnicy Praga-Północ.
Lokalizacja
Poziom zgłaszanego projektu: Dzielnicowy,
Dzielnica: Praga-Północ
Lokalizacja projektu – ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomnik Kościuszkowców – dzielnica Praga Północ – rejon ulic: Wybrzeże Szczecińskie i Stefana Okrzei, i otoczenia
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pomnik Kościuszkowców – dz.ewid. nr: 7/1 z ob. 41505, m.st. Warszawa
W jaki sposób można zagłosować?
Głosowanie na projekty będzie trwało od 15 do 30 czerwca 2022 r. Możesz zagłosować:
– przez Internet na stronie bo.um.warszawa.pl/
– papierowo – przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.
UWAGA! Głosować papierowo możesz tylko osobiście, okazując przed przekazaniem karty dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem. Papierowe karty do głosowania będą dostępne w urzędach dzielnic oraz do wydrukowania na stronie um.warszawa.pl/waw/bo od pierwszego dnia głosowania.
Głosować można w sposób elektroniczny poprzez stronę internetową:
https://bo.um.warszawa.pl
i postępować w sposób wskazany na tej stronie wybierając zakładkę głosowanie.
Na projekt w dzielnicy Praga Północ mogą głosować wszystkie osoby mieszkające w Warszawie w każdej dzielnicy (nie tylko mieszkańcy Pragi Północ). Wybierając jedną dzielnicę – w tym przypadku Praga Północ – nie można jednak głosować na projekty w innych dzielnicach. Głos można oddać także na projekty ogólnomiejskie.
Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu rewitalizację miejsca pamięci – Pomnika Kościuszkowców, związanego z II wojną światową i powstaniem warszawskim, zlokalizowanego na brzegu Wisły w dzielnicy Praga-Północ.
Opis projektu
Projekt przewiduje:
1. Nowe nasadzenia zieleni przy pomniku:
– krzewy cisów oraz jałowców płożących na skarpie po stronie wschodniej,
– krokusy i inne rośliny cebulowe – na terenie trawników.
2. Remont postumentu pomnika:
– istniejące okładziny kamienne ze sjenitu: czyszczenie, przełożenie z przygotowaniem podłoża, uzupełnienie ubytków, fugowanie, impregnacja
– od strony południowej i wschodniej, gdzie brak okładziny kamiennej, wykonanie prac tynkarskich z użyciem tynku barwionego w masie, którego kolor będzie zbliżony do koloru sjenitu,
– wymiana zardzewiałych kratek wentylacyjnych.
3. Pomalowanie ściany oporowej po stronie północnej pomnika, pokrytej obecnie graffiti.
Teren jest ogólnodostępny całodobowo we wszystkie dni tygodnia. Pomnik znajduje się w bardzo popularnym i uczęszczanym miejscu w Warszawie w bliskim sąsiedztwie Wisły. W ostatnich latach bardzo dynamicznie zmienia się jego najbliższe otoczenie tj. Port Praski. Upiększenie brzegów Wisły i najbliższego otoczenia jest od kilku lat jednym z priorytetów m.st. Warszawy. Uzupełnienie i wzbogacenie tych miejsc nową, dopasowaną do otoczenia zielenią jest oczekiwane przez wszystkich mieszkańców.
Uzasadnienie realizacji projektu
Warszawa to miasto w sposób tragiczny dotknięte przez historię, szczególnie podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Godne upamiętnienie bohaterów jest obowiązkiem współcześnie żyjących warszawiaków. Miejsce pamięci, które już istnieje, a jest zaniedbane powinno wrócić do reprezentacyjnego stanu. W tym miejscu, podczas uroczystości rocznicowych, a także w dni powszednie, zbierają się zarówno kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, młodzież szkolna, jak i zwykli Warszawiacy; miejsce to na stałe wpisało się w krajobraz Warszawy. Z całą pewnością przedmiotowy obiekt zasługuje na rewitalizację. Po przeprowadzeniu prac przewidzianych w projekcie będzie to miejsce cieszące się jeszcze większą popularnością wśród mieszkańców Warszawy i turystów.