JUBILAT ZE ŚWIEBODZINA
Z tej okazji do Jubilata udali się przedstawiciele Zarządu Głównego ZKRPiBWP – prezes Czesław Lewandowski, wiceprezes Krzysztof Rinas, sekretarz generalna Elżbieta Sadzyńska, skarbnik Józef Maliński; delegacja ze starostwa powiatowego w Świebodzinie – wicestarosta Michał Motowidełko, pełnomocnik starosty ds. kombatantów Andrzej Bartoszewicz; Lubuski Zarząd Wojewódzki ZKRPiBWP reprezentował prezes Jacek Ogorzałek; Zarząd Koła ZKRPiBWP w Świebodzinie – prezes Józef Misiewicz i wiceprezes Teresa Olechnowicz.

Spotkanie odbyło się w domu Jubilata. Czesław Lewandowski wręczył Florianowi Karkoszowi szablę, Elżbieta Sadzyńska dyplom okolicznościowy, Krzysztof Rinas miesięczniki „Polsce Wierni”, delegacja starostwa kosz prezentowy, Jacek Ogorzałek dyplom z życzeniami od Lubuskiego Zarządu, Józef Misiewicz również dyplom jubileuszowy oraz przybliżył zasługi Jubilata dla dobra naszej Ojczyzny.
Pan Florian podziękował delegacjom za przybycie i pamięć o jego urodzinach oraz życzył wszystkim, żeby dotrwali w dobrym zdrowiu tyle lat co on. Do podziękowań i życzeń przyłączyły się żona i wnuczka.
Florian Karkosz urodził się 18 kwietnia 1925 r. w Pakosławiu k. Rawicza w rodzinie patriotów wielkopolskich. Pod okupacją niemiecką, jako młodzieniec, działał w ruchu oporu i wykonywał zadania według zaleceń „placówki” (w Wielkopolsce, włączonej do III Rzeszy jako Reichsgau Wartheland, działały tzw. placówki, które stawiały opór zarówno militarny, jak i administracyjny). Po wkroczeniu wojsk idących ze wschodu, został wcielony do Wojska Polskiego z zadaniem obrony ludności polskiej przed Werwolfem (niemiecki plan dywersji i walki partyzanckiej na ziemiach utraconych przez III Rzeszę) i sowiecką grabieżą.
Po zakończeniu wojny został przeniesiony do Wojsk Ochrony Pogranicza, które ustalały nowe granice naszego państwa i stawiały słupy graniczne.
Po demobilizacji trafił do Świebodzina, uzupełnił wykształcenie i przez 48 lat pracował jako główny księgowy w wielu świebodzińskich zakładach.
W 1951 r., jako żołnierz i obrońca polskich granic został przyjęty do ZBoWiD-u, a po transformacji ustrojowej i po przejściu pozytywnej weryfikacji, uznany za Weterana Walk o Niepodległą Polskę, od 1990 r. znalazł się w Związku Kombatanów RP i BWP.
Po przejściu na emeryturę pełnił funkcje społeczne w świebodzińskim Kole ZKRPiBWP, m.in. przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i związkowymi oraz awansowany na stopień podporucznika.
To było niezwykłe spotkanie pełne wzruszeń i pięknych wspomnień. Jeszcze raz życzymy Panu Florianowi zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności.
Po spotkaniu u Jubilata, delegacje spotkały się na obiedzie. Rozmawiano o działalności organizacji kombatanckich oraz zapoznano gości z historią regionu.

Następnie przedstawiciele Zarządu Głównego i świebodzińskiego Koła udali się do Łagowa, gdzie zostali przyjęci przez grupę rekonstrukcyjną Szwadronu CMK im. 24 Pułku Ułanów z Łagówka, której członkowie opiekują się nieliczną już grupą kombatantów oraz prezentują na uroczystościach państwowych i rocznicowych sztandar łagowskiego Koła.
Józef Misiewicz