W WASZYCH RĘKACH PRZYSZŁOŚĆ KRAJU…
W spotkaniu, które prowadził wiceprezes Zarządu Głównego ZKRPiBWP Jan Witkowski, uczestniczyła grupa Weteranów Walk o Niepodległość RP z Henrykiem Ratyńskim i Józefem Malińskim, byłe więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück z Barbarą Piotrowską oraz Hanną Nowakowską wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück i prezesem Fundacji Cultura Memoriae.
Obecna była młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 222 im. Jana Brzechwy z dyrektor Ewą Chłostą, Zespołu Szkół nr 49 z nauczycielem historii Tomaszem Markowskim oraz jednolicie umundurowana klasa wojskowa Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego z przewodniczącym Zespołu wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa Piotrem Kościelniakiem.
Do myśli przewodniej spotkania, Święta Niepodległości, nawiązał powstaniec warszawski, więzień KL Stutthof Czesław Lewandowski: Spotkaliśmy się dziś, aby nawiązując do 11 listopada kontynuować i utrwalać pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolny kraj i jego rozwój. Odzyskana Niepodległość była wynikiem heroicznej walki, wysiłku i umiejętności wykorzystania historycznej chwili przez nieliczne grono wielkich Polaków. Niepodległość i nasze dziś, nie stało się samorzutnie. Zostało one wywalczone, obronione i zbudowane przez naszych poprzedników, dziadków, pradziadków i waszych rodziców…. Pragniemy, żebyście już jako ludzie dorośli zawsze pamiętali o tych, którzy o Polskę walczyli i budowali jej wielkość. O tych, którzy bronili kraju przed niemieckim najeźdźcą w 1939 roku, walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i odbudowali ją ze zniszczeń wojennych. To pamięć o zasługach minionych pokoleń jest historią, która nas wszystkich, obywateli, jednoczy, integruje, tworzy naród i społeczeństwo.
Jesteście przyszłością Polski – powiedział zwracając się do zebranych uczniów Henryk Ratyński z Bielańskiego Kola Kombatantów – taką będzie Polska jaką ją Wy zbudujecie. To, że możecie żyć i pogłębiać wiedzę w latach pokoju i stabilizacji, zawdzięczacie Waszym poprzednikom, którzy wolność i niepodległość wywalczyli i potrafili ją utrzymać. Pielęgnujcie te piękne, patriotyczne tradycje i zachowajcie je dla Waszych następców.
W trakcie spotkania wyświetlono wielokrotnie nagradzany film, według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Machnowskiego „Świadek czasu pogardy”. Opowiada on historię Aliny Dąbrowskiej, która jako jedna z nielicznych Polek więziona była w pięciu niemieckich obozach koncentracyjnych – Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück, Malchov, Buchenwald i Lipsk.
Do filmu nawiązała jedna z żyjących więźniarek Ravensbrück, Barbara Piotrowska, która jako dziecko trafiła do obozu. Przypomniała młodzieży, że obóz powstał w marcu 1939 r. i był głównym niemieckim obozem koncentracyjnym dla kobiet. W okresie funkcjonowania obozu przywieziono do niego ok. 130 tys. kobiet, z których ponad 90 tys. straciło życie. Co trzecia z więźniarek była Polką. Pani Barbara wspominała, że mimo niezwykle ciężkich warunków obozowych podejmowano wśród nich tajne nauczanie. W sierpniu i wrześniu 1944 r. do obozu trafiły Polki deportowane z Warszawy po Powstaniu Warszawskim. Na wielu z nich przeprowadzano zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty. Obóz działał do 30 kwietnia 1945 r., kiedy został wyzwolony przez wojska sowieckie.
We wrześniu 2022 r. we Fürstenbergu nad Hawelą odbył się uroczysty pogrzeb odnalezionych przez Biuro Poszukiwań IPN szczątków 45 polskich więźniarek. Polska delegacja, w składzie której znalazła się prof. Wanda Półtawska oraz moja osoba, złożyła wieniec od Narodu Polskiego pod pomnikiem ofiar KL Ravensbrück oraz uczestniczyła w ceremonii złożenia białych i czerwonych róż na tafli jeziora Schwedt, w którego wodach spoczywają prochy wielu zamordowanych więźniarek.
Barbara Piotrowska nawiązała także do wojny w Ukrainie. Świat nie wyciągnął dostatecznych wniosków z tragedii II wojny światowej i doświadczeń więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów – powiedziała. My, odchodzący już świadkowie tych tragicznych wydarzeń, apelujemy o przerwanie przemocy i zbrodni na Ukrainie. Dosyć!
Z dużym zainteresowaniem młodzieży spotkała się towarzysząca spotkaniu, przygotowana przez płk. Waldemara Baranowskiego wystawa „Orzełki i odznaki Legionów Polskich i Związku Strzeleckiego”.
Po spotkaniu, młodzież szkolna razem z kombatantami udała się pod pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, aby złożyć kwiaty i chwilą ciszy oddać hołd bohaterom walk o Niepodległość.
M. I.



