NAJSTARSZY PREZES ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO ZKRPiBWP
Uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin pułkownika Marcina Kusa, wieloletniego prezesa Warmińsko-Mazurskiego ZW i członka ZG, miały miejsce w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza, na które zaprosili prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Stowarzyszenie Oficerów 15. Warmińsko-Mazurskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Władysława Jagiełły. Dostojnego Jubilata i przybyłych gości powitał i uroczystość poprowadził prezes Stowarzyszenia gen. dyw. Lech Stefaniak. Zaprezentował sylwetkę Jubilata, Jego zasługi wojenne i przebieg kariery wojskowej. Prezydent Piotr Grzymowicz, zwracając się do Jubilata powiedział: jest Pan wyjątkową osobą, której należy się pokłonić, życzę zdrowia i wszelkiej pomyślności, ale także by nadal był Pan tak aktywny jak dotychczas, co spotkało się z dużym aplauzem zebranych. Odczytano i wręczono Jubilatowi życzenia od prezesa Rady Ministrów. Pan Pułkownik został także uhonorowany przez marszałka i wojewodę województwa warmińsko-mazurskiego.
Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP por. Janusz Maksymowicz odczytał i wręczył dostojnemu Jubilatowi dyplom z okazji urodzin oraz odznaczył Go wyemitowanym ostatnio odznaczeniem związkowym „Bitwa Warszawska 1920”. Jubilat nie krył wzruszenia
i podziękował zebranym za piękną uroczystość. Nie zabrakło szampana, toastów, tortu, kwiatów, drobnych prezentów, wśród których był namalowany portret Jubilata.
Pułkownik Marcin Kus urodził się w 1921 roku w galicyjskiej wsi Mazury, jako najstarsze dziecko Tomasza i Zofii z d. Sączawa. W czerwcu 1939 r. ukończył gimnazjum w Rzeszowie, uzyskując „małą maturę”. Był świadkiem niemieckiej agresji na Polskę, potyczek wojska polskiego z Niemcami, dramatu uchodźców bombardowanych na wiejskich drogach, przemarszu zwycięskiego Wehrmachtu. Jako młody chłopak wstąpił do Armii Krajowej, pełniąc odpowiedzialną funkcję łącznika pomiędzy poszczególnymi jednostkami partyzanckimi w Nienadówce, Raniżowie, Sokołowie. W styczniu 1945 r. został zmobilizowany do Wojska Polskiego i jako absolwent gimnazjum skierowany do Oficerskiej Szkoły Piechoty w Przemyślu.
W rocznicę bitwy pod Grunwaldem, 15 lipca 1945 r., został promowany na polu bitwy przez marszałka Michała Rolę- Żymierskiego na stopień podporucznika WP.
Dalsza droga życiowa Marcina Kusa, aż do emerytury w 1977 r., związana była ze służbą wojskową. Pełnił kolejno, po ukończeniu szkoleń doskonalących oraz Akademii Sztabu Generalnego w 1964 r. , odpowiedzialne stanowiska w armii, aż do stanowiska dowódcy berlińskiego pułku artylerii w Bartoszycach, a następnie w dowództwie wojsk rakietowych i artylerii w Olszynie.
W uznaniu działalności konspiracyjnej, wieloletniej służby wojskowej oraz aktywnej pracy społecznej wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa oraz licznymi odznakami związkowymi.
Życzymy naszemu wieloletniemu członkowi Zarządu Głównego dalszej owocnej pracy i doczekaniu w zdrowiu kolejnych Jubileuszy.
E. Sadzyńska




